کابل تخت


کابل تخت به کابلی گفته می‌شود که از نظر شکل ظاهری گرد نیست و شبیه به مستطیل است. کابل‌های تخت در زیر مجموعه کابل‌های افشان قرار دارند که هادی آن‌ها مس آنیل شده است و از یک عایق یا روکش برخوردار است.

این کابل‌ها زمانی که تولید می‌شوند از نظر اندازه به دسته‌های مختلفی همچون 4، 8، 12، 20، 24 رشته تقسیم می‌شوند. اساسا هادی که برای این نوع کابل‌ها استفاده می‌شود مس نرم شده افشان است و عایقی که برای محافظت از هادی استفاده شده از جنس P.V.C است.

معمولا تمام رشته‌هایی که در این کابل‌ها وجود دارند به صورت موازی هستند که از یک رویه یا روکش با متریال P.V.C، لاستیک، ترموپلاستیک رابر TPR پوشیده شده‌اند. کابل‌های تخت را در صنعت آسانسور سازی، جرثقیل‌ها، بالابرها، نقاله‌ها، نصب در سینی کابل و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های تخت دارای انعطاف پذیری بالایی هستند یعنی نسبت به کابل‌های گرد انعطاف پذیری بالاتری دارند که معمولا فضای کمتری را هم اشغال می‌کنند. کابل‌های تخت در سایزهای متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به 1.5*4، 2.5*4، 4*4، 6*4، 10*4، 16*4، 0.5*2، 0.75*2، 1.5*8، 2.5*8، 1.5*12، 2.5*12، 1.5*16 و 0.75*24 اشاره کرد.

به دلیل شکل ظاهری که دارد یعنی تخت بودن آن‌ها، گرما را به شکل بهتری به بیرون کابل انتقال یا هدایت می‌کند؛ این امر باعث می‌شود که سیم یا کابل داغ نکند. لازم است بدانید که استحکام مکانیکی این کابل بالا است لذا تنش کششی بین هادی، روکش و عایق در این کابل به اشتراک گذاشته می‌شود. در هر مکانی که نتوان از کابل‌های گرد استفاده کرد، کابل تخت را مورد استفاده خود قرار می‌دهند.

11 Views