سیم افشان


راه‌های تشخیص سیم استاندارد از سیم غیر استاندارد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در رابطه با سیم  های افشان در صنعت سیم و کابل وجود دارد این است که محصول اصلی خریداری شود.

اگر مصرف کننده سیم استاندارد را به خوبی نشناسد ممکن است سیم‌های تقلبی و غیر استاندارد را خریداری کند. متاسفانه سیم‌های تقلبی نیز در بازار وجود دارند. استفاده از سیم‌های افشان غیر استاندارد خطرات بسیاری به دنبال دارد و ممکن است که آسیب‌های جبران ناپذیری به بار آورد. در بهترین حالت سیم طول عمر کافی نخواهد داشت و بعد از مدت زمان کوتاهی باید تعویض شود.

معیار اصلی برای شناخت سیم‌  های افشان استاندارد، مقاومت هادی است. جنس هادی سیم های استاندارد معمولا از فلز مس و فلز آلومینیوم است. در سیم‌های غیر استاندارد خلوص مس کمتر از حد استاندارد است. حتی ممکن است در آن‌ها به جای مس از CCA استفاده ‌شود. برای تشخیص استاندارد و غیر استاندارد بودن سیم های افشان به نکات زیر توجه کنید.

  • توجه کنید روی بدنه سیم ISIRI حتما حک شده باشد.
  • به ضخامت روکش سیم توجه کنید و برای این کار با کمک یک سیم لخت کن بخشی از روکش را از سیم جدا کنید. سپس با استفاده از میکرومتر قطر عایق سیم افشان را اندازه بگیرید. اگر ضخامت بزرگتر از استاندارد باشد سیم شکسته می‌شود و جریان را عبور نخواهد داد.
  • تعداد رشته‌های سیم مسی را بررسی کنید.
  • به جنس هادی به کار رفته در سیم توجه کنید. برای این کار انتهای سیم را لخت کنید اگر زرد و درخشنده بود یعنی استاندارد است. در مقابل اگر سیاهی داشت و درخشنده نبود، استاندارد نیست.
14 Views