پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی


پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلابی که در نتیجه استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید می شود، فاضلاب بهداشتی می گویند. این فاضلاب شامل استفاده انسان از سرویس بهداشتی، استحمام،شستشوی ظروف و لباس و ... می شود که تمام این فعالیت ها منجر به تولید فاضلاب بهداشتی می شوند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این نوع فاضلاب علاوه بر موارد گفته شده فاضلاب ادارات و سازمان ها، مراکز عمومی و آب های حاصل از بارش ها را نیز شامل می شود. با توجه به کمبود آب شیرین در دنیا با تصفیه فاضلاب شهری علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست یک منبع آب ثابت و مطمئن برای بخش کشاورزی و صنعت تامین می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب است که فاضلاب آلوده و کدر خروجی از ساختمان ها، مجتمع ها، پادگان ها، کمپ ها، ادارات و... را می تواند تصفیه نماید تا بتواند کیفیت لازم را جهت دریافت تاییدیه های مورد نیاز برای استفاده مجدد از آب های تصفیه شده را فراهم نماید.

بدنه این پکیج ها می تواند از جنس پلی اتیلن باشد که در این صورت می توان آن ها در زیر زمین دفن کرد تا جای کمتری را اشغال کند یا می تواند از جنس فلز ساخته شود و در پشت بام ساختمان نصب گردد و یا از جنس کامپوزیت ساخته شود که هم قابلیت دفن شدن در زیر زمین را دارد و هم می تواند به صورت غیردفنی استفاده شود.

طراحی و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی کار تخصصی و مشکلی است و نیاز به دانش و تجربه زیادی در این زمینه دارد. طراحی این سیستم ها به چند پارامتر اصلی بستگی دارد که از آن جمله به میزان فاضلاب خروجی از ساختمان، میزان آلودگی فاضلاب خروجی از ساختمان و اینکه پساب بعد از خروج از پکیج به چه منظوری استفاده می گردد می توان اشاره کرد.

مهمترین عواملی که در انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب تاثیرگذار هستند عبارتند از:

·         حجم فاضلاب ورودی

·         میزان غلظت آلاینده های فاضلاب مخصوصا میزان BOD و COD

·         نسبت BOD به COD

·         راندمان مورد انتظار از سیستم تصفیه فاضلاب

·         سهولت در راه اندازی و استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب

·         هزینه های راه اندازی و تعمیر و نگهداری سیستم تصفیه فاضلاب

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کاهش ضایعات:

از طریق تصفیه فاضلاب، مقدار زباله ای که معمولا به محیط زیست منتقل می شود، کاهش می یابد و بنابراین بهبود سلامت محیط را در پی دارد. با این کار، دولت به نوبه خود خطرات بهداشتی مرتبط با آلودگی محیط زیست را کاهش می دهد و از دست دادن آب ناشی از آلودگی آب را جلوگیری می کند. همچنین تصفیه فاضلاب انسانی یا تصفیه فاضلاب بهداشتی باعث کاهش هزینه های صرف شده توسط یک کشور در پروژه های احیاء زیست محیطی مورد نیاز برای مبارزه با آلودگی می شود.

تولید انرژی:

لجن جمع آوری شده در طول فرایند تصفیه فاضلاب به خودی خود درمان می شود، زیرا دارای مقدار زیادی مواد تخریب پذیر است. این باکتری های بی هوازی در هضم های ویژه به طور کامل محصور شده به دمای ۳۵ درجه سانتیگراد، منطقه ای است که این میکروارگانیسم های بی هوازی بدون اکسیژن رشد می کنند. گاز تولید شده در طول این فرآیند بی هوازی حاوی مقدار زیادی متان است که برداشت می شود و سپس برای تولید برق تولید می شود.

این انرژی را می توان برای تأمین نیروگاه های تصفیه فاضلاب استفاده کرد تا آنها را پایدار سازند و اگر انرژی بیش از حد تولید می شود، می توان آن را به یک شبکه ملی انتقال داد. این کمک می کند تا کاهش وابستگی به منابع غیر قابل تجدید انرژی به عنوان سوخت های فسیلی، کاهش رد پای کربن کشور و هزینه های کشوری در تولید انرژی را کم میکند.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

·         مقرون بصرفه

·         مقاوم در برابر سایش و خوردگی

·         نیاز به فضای کم جهت نصب

·         حمل و نقل آسان

·         بیشترین بازده در تصفیه

مراحل تصفیه فاضلاب بهداشتی با توجه به میزان آلودگی و نوع آلاینده ها می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی شامل موارد زیر است:

·         فاضلاب بهداشتی از طرق مسیر لوله کشی انجام شده وارد شبکه جمع آوری فاضلاب می شود.

·         فاضلاب ورودی از یک آشغالگیر عبور می کند که اجسام جامد بزرگ در ابتدای کار حذف شوند تا از آسیب رسیدن به تجهیزات سیستم تصفیه فاضلاب جلوگیری شود.

·         فاضلاب به منظور ته نشین شدن دانه های شن و ماسه به مخزن های نگهداری هدایت می شود.

·         پساب به مخزن بیولوژیکی هوازی منتقل می شود و در این مخزن در تماس با میکرو ارگانیسم های هوازی قرار می گیرد. فعالیت میکرو ارگانیسم ها موجب می شود آلاینده های موجود در فاضلاب حذف شوند همچنین BOD و COD فاضلاب کاهش یابد.

·         سپس فاضلاب به حوضچه ته نشینی هدایت می شود. در این حوضچه، لخته هایی که در مرحله هوادهی تشکیل شده بود، ته نشین می شود.

·         لجن به مخزن ذخیره لجن منتقل می شود و در آنجا تا زمان تخلیه نگهداری می شود.

·         مخزن تخلیه لجن متناسب با میزان استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، باید در زمانبدنی مشخص تخلیه شود.

·         آب زلال از سرریز واحد ته نشینی وارد محفظه پایانی می شود.

·         در مرحله نهایی پایانی کلرزنی انجام می شود که پساب تصفیه شده از هرگونه آلودگی میکروبی احتمالی پاک شود.

 

مزایای استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی

·         سهولت در در جا به جایی پکیج بواسطه پرتابل بودن

·         کاهش BOD و COD تا 90 %

·         تجهیزات ساده و راهبردی آسان

·         کاهش سطح زمین مورد نیاز از طریق استفاده از نوین ترین روش های تصفیه فاضلاب کشف شده در سراسر جهان

·         کمترین استفاده از مواد شیمیایی مصرفی بواسطه بالا بردن زمان هوادهی و طراحی بهینه پکیج تصفیه فاضلاب

·         قابلیت افزایش ظرفیت بر اساس نیاز مشتری و توسعه

·         نیاز به حداقل فضای ممکن جهت نصب و راه اندازی

·         کاهش روغن و چربی کدورت آب و فلزات سنگین تا 95 %.

·         کاهش هزینه های بهره برداری و هزینه های جاری سیستم تصفیه

·         و...