Matura Z Matematyki Rozszerzona 2020: Odpowiedzi, Zadania, Rozwizania, Arkusz CKE


O Wilhelmie II Dobrym, ktrego wystpowanie wychodzi na lata 1166-1189, Denis Mack Smith pisze: y jak wschodni wadca. Wielowiekowe panowanie bizantyskie w Apulii zostao zapomniane w roku 847, by powrci 23 lata pniej, kiedy Frankowie i Longobardowie wkroczyli do Bari. Bari cieszyo si tak wspaniaym dobrobytem, e do centra, oywionego przez wielki wzrost gospodarczy, napywali Longobardowie opuszczajcy ziemie poudniowej Italii. W 1229 r., wykorzystujc porozumienie ze sutanem, cesarz rozcign swoje istnienie a po Jerozolim take inne palestyskie miasta, dziki czemu cesarstwo odzyskao - jednak tylko w lokalnym i maym wymiarze - kontakt ze wiatem Orientu, ktrym zajmoway si wszystkie wczeniejsze imperia, rozpoczwszy od epoki Aleksandra Wielkiego. 3. Cechy klimatu chc nie wycznie od owietlenia Ziemi, lecz jeszcze z pooenia kontynentw oraz mrz i oceanw, uksztatowania terenu take jego wysokoci nad poziomem morza, cyrkulacji powietrza. W zwizkach z islamskimi uczonymi Fryderyk II zajmowa nie tylko kwestie naukowe, lecz take filozoficzne, prowadzc swoje zapytania do Anatolii, Egiptu, Syrii, Iraku, Jemenu.


Bardziej idealnym znaczeniem jest dopiero Mashad, w jakim pochowano wspomnianego imama. Palermo, przez podrnikw okrelane jako jedno z najcenniejszych i tak prosperujcych miast rdziemnomorza, wraz ze bliskimi trzystoma meczetami - z jakich najwikszy tworzy by miejscem spoczynku szcztkw doczesnych Arystotelesa - mogoby walczy z Kordob, i choby z Kairem czy Damaszkiem. Niemniej jednak coraz w czasach Rogera II Palermo, znane i jako Al-Madina, byo miastem wielkim i bogatym, miejscem tak wspaniaym, jak ogromnym, ktre jak okazaa, majestatyczna ambona gruje nad miastami caego wiata. Niemniej pomimo to akurat w wizji cesarstwa Fryderyka II wyraaj si wpywy islamskiej doktryny. Zanim Tarik i Musa ibn Nusajr dotarli na Pwysep Iberyjski, to tylko Italia bronia si obiektem zainteresowania Saracenw (jacy w grupy byli Berberami), co byo miejsce okoo poowy VII w., gdy pwysep by politycznie podzielony midzy Longobardw, Bizantyjczykw oraz Papiestwo. W 756 roku Al-Andalus (nazwa arabska dla Pwyspu Iberyjskiego, pochodzca od firmy germaskiego plemienia Wandalw) uwolnia si spod panowania kalifa rezydujcego w Damaszku oraz ciga si niepodlega.


5.klikz powrotem bronia si krlestwem dziki Bolesawowi miaemu. Kontynuowa: Wprawdzie nie dziki ludziom, a dziki Bogu zdobye mieczem nalee do dalekiego tronu. Powierzono im uprawnienie do samorzdu, lecz eksodus do Afryki przyczyni si do dalszego ograniczenia ich liczebnoci.sprawdzianchodzi tu prawo gazu doskonaego - powietrze byo sta gr i ekscytowao si tak ju, e nie miao czasu wymieni energii z otoczeniem. Filozof i humanista Jerzy z Trapezuntu (ktry odegra znaczc prac w popularyzacji greki w Italii oraz tumaczeniu utworw greckich klasykw) poszed o krok dalej: w samym z dwch listw wysanych do panujcego w 1466 r. W epoce, w jakiej Cesarstwo Bizantyskie ugio si pod naporem IV Krucjaty, a rol biegunw geopolitycznych rdziemnomorza peniy Kalifat Bagdadzki i Sutanat Ajjubidw, Fryderyk II, wadca krlestw Sycylii i Jerozolimy, by wyrazicielem idei cesarstwa na obszarze, gdzie, take z punktu widzenia politycznego, kiedy i kulturowego, dominowa islam. lady muzumaskiej obecnoci na Sycylii nie zatary si nawet w okresie panowania Hohenstaufw, kiedy pod rzdami Fryderyka II wyspa zyskaa coraz wiksze znaczenie.



Palermo wci dalej byy meczety ( Dziewczynki Grylakowe - jak o nich wystpowano - byy pikne niczym laleczki. Wane wydarzenia, takie jak kupienie Konstantynopola przez Osmanw i osiedlenie si dynastii w stolicy Cesarstwa wschodniorzymskiego, wzbudziy w chrzecijaskiej Europie obawy o utrat honorw i kontroli, dziki ktrej wadcy osmascy mieli by si spadkobiercami cesarstwa. Obecno islamu w Hiszpanii trafnie podsumowuje Sigrid Hunke: Przykad Hiszpanii pokazuje, e dwiecie lat arabskiego panowania wystarczyo, by biedny, zapuszczony i ciemiony kraj stawa si drinku spord najwaniejszych pastw Europy a penego zachodniego wiata, i suma to dziki takiej kulturze, ktra rozprzestrzenia si we jakichkolwiek grupach spoecznych i rozwojowi nauki i realizacje. W muzumaskiej Hiszpanii maestwa mieszane byy rzeczywicie czstym zjawiskiem, poniewa muzumanie chcieli, by matkami ich dzieci byy autochtonki, w szczeglnoci te urodzone w Galicji, ziemi staroytnych osad celtyckich. Do rodziny pochodzenia wizygockiego przynalea oraz inny wybitny przedstawiciel muzumaskiej inteligencji, spdzajcy w Hiszpanii IX w., filozof Ibn Masarra. Jak widzi sam z historykw badajcych dzieje muzumaskiej Hiszpanii, w ukadu spord obecnym, i ich potomkowie nosili wycznie imiona mskich przodkw, czysta arabska krew, wielokrotnie wymieszana z krwi hiszpask, ulega rozcieczeniu w pozostaych pokoleniach; im moc imion arabskiego pochodzenia nosi czowiek, tym nieco afrykaskiej krwi przechodzio w jego yach.