SP W Powitnem - Klasa VI


Po raz pierwszy w sprawy Aeroklubu w dniu 12 maja 1954 roku, instruktor szybowcowy T.rozprawkawykona przelot widoczny na ulicy Mielec - Opatowiec dugoci 100 km, natomiast w dniu 15 maja 1954 r., i po raz pierwszy pilot Wodzimierz Gsior wykona przelot docelowo-powrotny, na odlegoci Mielec - Kielce - Mielec dugoci 170 km. W dniu 5 maja instruktor Stefan Furmaniak wykona skok z wysokoci 250 m, na lini z skr na stadion mieleckiej Stali, wrczajc zawodnikom pik w kocu rozegrania meczu pikarskiego. Pierwszym owocem tych przygotowa jest Rekord Polski ustanowiony prze instruktora Stefana Furmaniaka w dniu 22 wrzenia 1956 roku w pnym skoku z opnionym otwarciem spadochronu, wynoszcym 2 760 metrw wolnego spadania. 800 m. W doba poprzedzajcy prb ustanowienia rekordu tj. 21 wrzenia 1956 roku, przygotowaem oba barografy (oczywicie szybowcowe), jeden dostawa si na pokadzie samolotu, drugi i miaem przyczepiony do uprzy i wanie zabezpieczony przed ewentualnym potuczeniem w podczas ldowania.


Oba aglowce zostay zmienione na parowce z silnikiem rubowym i wyposaone na trzyletni mroczn podr. Ogem w 1955 roku wylatano 232 godziny 30 minut i wykonano 1200 startw. W 1955 roku wylatano ogem na samolotach 865 godzin. Ogem wykonano 313 skokw, przeszkolono 44 skoczkw, do III klasy wyszkolono 39 skoczkw, oraz 2-ch do II klasy. Przeszkolono 52 skoczkw, a do III klasy 45 skoczkw, do II klasy 3 skoczkw oraz pewnego do I wartoci. Stworzono w grupie 368 skokw spadochronowych, przeszkolono 25 skoczkw, oraz do III klasy wyszkolono 22 skoczkw oraz dwch skoczkw uzyskao II klas. Kierownik Sekcji Spadochronowej - in. I-szy Vice prezes in. Z wynikiem lutego odchodzi dotychczasowy Szef Wyszkolenia Mieczysaw Dbkowski. Z przodem roku odchodzi Z-ca Komendanta Aeroklubu Zbigniew Mardzyski, w kwietniu na zajcie Z-cy Komendanta ds. W lutym zgodnie z decyzj Zarzdu ze zachowania Kierownika Aeroklubu odchodzi Jzef Janiak i stanowi etat instruktora samolotowego. Komendantem obozu by Z-ca Komendanta Aeroklubu ds. Pod koniec 1953 roku rozpoczynaj ksik w celu mechanikw Bolesaw Gua i Stanisaw Kwiek, za w miesicu 1954 roku, na miejsce zastpcy Komendanta Aeroklubu do kwestii technicznych jest przyjty Roman Lato. Z wynikiem stycznia na znaczenie Zastpcy ds. Wodzimierz Mielniczenko, a Roman Lata, ktry dotychczas wykonywae te cele, choruje na stanowisko technika szybowcowego.


Nie istotne co si wstanie jak duo kiepsko si czujecie danego dnia to liczy y wasze minimum w centralnej serii ( jeli technika kuleje, nic nie szkodzi, niektre powtrzenia potrafi by "wykorzystane" wane by minie pracoway). Uwaga: niektre funkcje Excela maj inne tumaczenia funkcji, w zalenoci od wersji programu. Przedstawia ruch jednostajnie zmienny po drg prostej, w relacje od prdkoci oryginalnej i przyspieszenia. Stanisaw Niedbaa, w czerwcu prac t zajmuje Stanisaw Ciach, ktr wykonywa do celu roku, bowiem z kocem roku, etat ten sta zlikwidowany. Wiele problemw by Dzia Techniczny, gdy wada byo typowi zamiennych do samolotw, a dziki ofiarnej pracy mechanikw, samoloty zawsze gotowe byy do lotw. Jzef Szeptycki, ktre odbywa tylko do padziernika, bo w naprawd skomplikowanej sytuacji, w ktrej otrzymywa si Aeroklub (brak hangaru, ograniczenia godzin czerpania z lotniska zakadowego), wprowadza destrukcyjny baagan w praktyce Aeroklubu. Brak hangaru take nie pomaga w przygotowaniu zada szkoleniowych. Sekcja spadochronowa - pod kierownictwem instruktora Stefana Furmaniaka, i zaczyna rozwija swoj dziaalno.



Sekcja szybowcowa - pod koniec 1953 roku, przyby instruktor szybowcowy Tadeusz ugowski, z chwil jego trafienia sekcja zaczyna rozwija wasn prac. Wwczas Tadeusz Gobiewski zdecydowa si na ryzykowne przedsiwzicie, mianowicie wyszed na skrzydo i rozszczepi samoloty wasnymi rkami, nastpnie powrci do kabiny i obydwa samoloty mimo powanych uszkodze wyldoway szczliwie na lotnisku. Szeptycki i Adam Gruba, przechodzc w ukadu zbliyli si na niebezpieczn przerwa w rezultacie, czego nastpio szczepienie si samolotw w powietrzu, na koniec, ktrego samoloty ulegy powanych uszkodzeniom. W fakcie tym, nie byoby pewno nic nadzwyczajnego jeeli nie fakt, e dziao si wtedy na wysokoci okoo 400 m, a zaogi obydwu samolotw nie korzystay ze sob spadochronw. Wszelkie prby rozszczepienia samolotw poprzez wykonywanie ruchw sterami nie daway adnego rezultatu. Czyni to przez uczestnictwo w Sumie, sakramencie pokuty, przez uczestnictwo w Sum, sakramencie pokuty, przez codzienne akty mioci, wsplne dwiganie opiek i krzyy oraz poprzez modlitw rodzinn. Wyszkolono 4 instruktorw samolotowych do III klasy, dwch do II jakoci i 1-go instruktora samolotowego do I klasy.


Pilota I marki uzyska Tadeusz Gobiewski a instruktora samolotowego III klasy - Jzef Janiak. Instruktora samolotowego I marki uzyska Tadeusz Gobiewski. Pierwszy w sprawie Aeroklubu przelot docelowy ponad 300 km wykona instruktor Pawe Dzida, na ulicy Mielec - Wrocaw dugoci 335 km, dnia 12 lipca 1956 roku, za ktry uzyska pierwszy diament do Dobrej Odznaki Szybowcowej. W czci lipca przybywa nowy instruktor (byy pilot RAF-u) Mieczysaw Jaszczak. Dwa nastpne diamenty zdobyli: instruktor Jzef Patak i pilot Adamkiewicz z Aeroklubu Warszawskiego. Sekcja spadochronowa - rok ten, jest w grupie rokiem, w ktrym spadochroniarze Aeroklubu osigaj powane sukcesy. Sekcja szybowcowa - rok 1956 jest dla sekcji rokiem podjcia si latania wyczynowego. Skoczkowie sekcji spadochronowej po raz wany w treci Aeroklubu zaczli wykonywa si i myle o ustanowieniu rekordw krajowych i wiata. Obz ten, by pocztkiem powstania nowego Aeroklubu - Aeroklubu Silna Wola. 10. Rok 1956 - rok ten, przynosi wiele kolei w yciu Aeroklubu.