Matura Z Matematyki Rozszerzona 2020: Odpowiedzi, Zadania, Rozwizania, Arkusz CKE


O Wilhelmie II Dobrym, ktrego prowadzenie przypada na lata 1166-1189, Denis Mack Smith pisze: By jak wschodni wadca. Wielowiekowe panowanie bizantyskie w Apulii zostao zatrzymane w roku 847, by powrci 23 lata pniej, kiedy Frankowie i Longobardowie wpisalimy do Bari. Bari zajmowaoby si tak wanym dobrobytem, e do centrum, oywionego przez intensywny rozkwit gospodarczy, napywali Longobardowie opuszczajcy ziemie poudniowej Italii. W 1229 r., wykorzystujc porozumienie ze sutanem, cesarz rozcign swoje istnienie a po Jerozolim a inne palestyskie miasta, dziki czemu cesarstwo odzyskao - cho wycznie w lokalnym i sabym wymiarze - zwizek ze wiatem Orientu, ktrym cieszyy si wszystkie wczeniejsze imperia, zaczwszy od epoki Aleksandra Wielkiego. 3. Cechy klimatu chc nie wycznie z owietlenia Ziemi, ale i od miejsca kontynentw oraz mrz i oceanw, uksztatowania kraju rwnie jego wielkoci nad poziomem morza, cyrkulacji powietrza. W kontaktach z islamskimi uczonymi Fryderyk II zaczyna nie tylko kwestie naukowe, lecz i filozoficzne, kierujc swoje zapytania do Anatolii, Egiptu, Syrii, Iraku, Jemenu.


Bardziej idealnym pomieszczeniem jest tylko Mashad, w ktrym pochowano wspomnianego imama. Palermo, przez podrnikw okrelane jak jedno z najatrakcyjniejszych a znacznie prosperujcych miast rdziemnomorza, wraz ze naszymi trzystoma meczetami - z ktrych najduszy uwaa by miejscem spoczynku szcztkw doczesnych Arystotelesa - mogoby walczy z Kordob, a choby z Kairem czy Damaszkiem. Niemniej a wicej w porzdkach Rogera II Palermo, znane rwnie jako Al-Madina, byo miastem atrakcyjnym i bogatym, miejscem tak wspaniaym, jak duym, ktre jak okazaa, majestatyczna ambona gruje nad miastami caego wiata. Niemniej przecie wtedy akurat w wizji cesarstwa Fryderyka II wyraaj si wpywy islamskiej doktryny. Zanim Tarik i Musa ibn Nusajr dotarli na Pwysep Iberyjski, to tak Italia bronia si obiektem zainteresowania Saracenw (jacy w grupy byli Berberami), co zajmowaoby miejsce okoo poowy VII w., gdy pwysep by politycznie podzielony midzy Longobardw, Bizantyjczykw oraz Papiestwo. W 756 roku Al-Andalus (nazwa arabska dla Pwyspu Iberyjskiego, pochodzca z firmy germaskiego plemienia Wandalw) wyzwolia si spod panowania kalifa mieszkajcego w Damaszku i bya si niepodlega.


5. Polska z powrotem stawaa si krlestwem dziki Bolesawowi miaemu. Kontynuowa: Dziaaj nie dziki ludziom, jednak dziki Bogu zdobye mieczem uprawnienie do dalekiego tronu. Przyznano im penomocnictwo do samorzdu, lecz eksodus do Afryki przyczyni si do dalszego ograniczenia ich iloci. Nadal chodzi tutaj prawo gazu doskonaego - powietrze miao okrelon gr i denerwowao si tak szybko, i nie byo czasu wymieni energii z otoczeniem. Filozof i humanista Jerzy z Trapezuntu (ktry odegra wan si w popularyzacji greki w Italii oraz tumaczeniu utworw greckich klasykw) poszed o krok dalej: w drinkom z dwch listw wysanych do panujcego w 1466 r. W porze, w jakiej Cesarstwo Bizantyskie ugio si pod naporem IV Krucjaty, a osob biegunw geopolitycznych rdziemnomorza peniy Kalifat Bagdadzki i Sutanat Ajjubidw, Fryderyk II, wadca krlestw Sycylii i Jerozolimy, by wyrazicielem idei cesarstwa na placu, gdzie, zarwno z tematu widzenia politycznego, jak rwnie kulturowego, dominowa islam. lady muzumaskiej obecnoci na Sycylii nie zatary si chociaby w okresie panowania Hohenstaufw, kiedy pod rzdami Fryderyka II wyspa zyskaa te wiksze znaczenie.



Palermo wci dodatkowo byy meczety ( Dziewczynki Grylakowe - jak o nich rozmawiano - byy wspaniae niczym laleczki. Wane wydarzenia, takie jak kupienie Konstantynopola przez Osmanw i osiedlenie si dynastii w warszawie Cesarstwa wschodniorzymskiego, wzbudziy w chrzecijaskiej Europie obawy o utrat honorw i siy, dziki ktrej wadcy osmascy bylimy sta si spadkobiercami cesarstwa. Obecno islamu w Hiszpanii trafnie podsumowuje Sigrid Hunke: Przykad Hiszpanii pokazuje, e dwiecie lat arabskiego panowania wystarczyo, by biedny, zapuszczony i ciemiony kraj sta si jednym spord najwaniejszych pastw Europy a wszelkiego zachodniego wiata, a wszystko to dziki pewnej kulturze, ktra rozprzestrzenia si we wszelkich grupach spoecznych i rozkwitowi wiedzy i produkcje.wypracowaniemuzumaskiej Hiszpanii maestwa mieszane byy naprawd czstym zjawiskiem, poniewa muzumanie chcieli, by mamami ich dzieci byy autochtonki, w szczeglnoci te urodzone w Galicji, ziemi staroytnych osad celtyckich. Do grupy pochodzenia wizygockiego przynalea rwnie inny wybitny przedstawiciel muzumaskiej inteligencji, zarabiajcy w Hiszpanii IX w., filozof Ibn Masarra. Jak widzi jeden z historykw badajcych dzieje muzumaskiej Hiszpanii, w ukadu z obecnym, e ich potomkowie nosili wycznie imiona mskich przodkw, czysta arabska krew, wielokrotnie wymieszana z krwi hiszpask, ulega rozcieczeniu w pozostaych pokoleniach; im daleko imion arabskiego pochodzenia nosi czowiek, tym prawie afrykaskiej krwi przechodzio w jego yach.