SP W Powitnem - Klasa VI


Po raz wany w przeszoci Aeroklubu w dniu 12 maja 1954 roku, instruktor szybowcowy T. ugowski wykona przelot otwarty na trasie Mielec - Opatowiec dugoci 100 km, natomiast w dniu 15 maja 1954 r., rwnie po raz pierwszy pilot Wodzimierz Gsior wykona przelot docelowo-powrotny, na ulicy Mielec - Kielce - Mielec dugoci 170 km. W dniu 5 maja instruktor Stefan Furmaniak wykona skok z wysokoci 250 m, na prost z pik na stadion mieleckiej Stali, wrczajc zawodnikom pik w kocu rozegrania meczu pikarskiego. Pierwszym efektem tych przygotowa jest Rekord Polski ustanowiony prze instruktora Stefana Furmaniaka w dniu 22 wrzenia 1956 roku w nocnym skoku z opnionym otwarciem spadochronu, wynoszcym 2 760 metrw wolnego spadania. 800 m. W dzie poprzedzajcy prb ustanowienia rekordu tj. 21 wrzenia 1956 roku, przygotowaem oba barografy (oczywicie szybowcowe), jeden uwaa si na pokadzie samolotu, drugi natomiast by przyczepiony do uprzy i solidnie zabezpieczony przed ewentualnym potuczeniem w podczas ldowania.


Oba aglowce zostay przekute na parowce z silnikiem rubowym i wyekwipowane na trzyletni mroczn podr. Ogem w 1955 roku wylatano 232 godziny 30 minut i zrobiono 1200 startw. W 1955 roku wylatano ogem na samolotach 865 godzin. Ogem wykonano 313 skokw, przeszkolono 44 skoczkw, do III klasy wyszkolono 39 skoczkw, oraz 2-ch do II klasy. Przeszkolono 52 skoczkw, a do III klasy 45 skoczkw, do II klasy 3 skoczkw i pewnego do I klasy. Stworzono w grupie 368 skokw spadochronowych, przeszkolono 25 skoczkw, oraz do III klasy wyszkolono 22 skoczkw oraz dwch skoczkw uzyskao II klas. Kierownik Sekcji Spadochronowej - in. I-szy Vice prezes in. Z tyem lutego odchodzi dotychczasowy Szef Wyszkolenia Mieczysaw Dbkowski. Z powodem roku odchodzi Z-ca Komendanta Aeroklubu Zbigniew Mardzyski, w kwietniu na znaczenie Z-cy Komendanta ds. W lutym zgodnie z decyzj Zarzdu ze stanowiska Kierownika Aeroklubu odchodzi Jzef Janiak i bierze etat instruktora samolotowego. Komendantem obozu by Z-ca Komendanta Aeroklubu ds. Pod koniec 1953 roku rozpoczynaj dziaalno w kierunku mechanikw Bolesaw Gua i Stanisaw Kwiek, natomiast w maju 1954 roku, na stanowisko zastpcy Komendanta Aeroklubu do potrzeb technicznych zostaje przyjty Roman Lato. Z bokiem stycznia na miejsce Zastpcy ds. Wodzimierz Mielniczenko, a Roman Lata, ktry jeszcze spenia te cele, cierpi na znaczenie technika szybowcowego.


Nie istotne co si stanie jak wysoce le si czujecie danego dnia wtedy ma by wasze minimum w liczbie kolejnoci ( jeli technika kuleje, nic nie szkodzi, niektre powtrzenia mog stanowi "oszukane" wane aby minie pracoway). Uwaga: niektre funkcje Excela s inne tumaczenia funkcji, w zalenoci od wersji programu. Przedstawia ruch jednostajnie zmienny po drg prostej, w zalenoci od prdkoci pocztkowej i przyspieszenia. Stanisaw Niedbaa, w czerwcu funkcj t zajmuje Stanisaw Ciach, ktr wszyscy do koca roku, gdy z krajem roku, etat ten zosta zlikwidowany. Wiele kopotw mia Dzia Techniczny, gdy bd byo czci zamiennych do samolotw, ale dziki ofiarnej pracy mechanikw, samoloty zawsze gotowe byy do lotw. Jzef Szeptycki, ktre suy wanie do padziernika, bo w tak wanej sytuacji, w ktrej doznawa si Aeroklub (brak hangaru, ograniczenia godzin czerpania z lotniska zakadowego), wprowadza destrukcyjny baagan w pozycji Aeroklubu. Brak hangaru oraz nie leczy w dziaaniu zada szkoleniowych. Sekcja spadochronowa - pod kierownictwem instruktora Stefana Furmaniaka, i zaczyna oywia swoj dziaalno.


Sekcja szybowcowa - pod koniec 1953 roku, przyby instruktor szybowcowy Tadeusz ugowski, z chwil jego przyjcia sekcja zaczyna oywia swoj rola. Wwczas Tadeusz Gobiewski zdecydowa si na ryzykowne przedsiwzicie, mianowicie poszed na skrzydo i rozszczepi samoloty swymi rkami, nastpnie wrci do kabiny i obydwa samoloty mimo powanych uszkodze wyldoway korzystnie na lotnisku.sprawdzian , chcc w planie zbliyli si na niebezpieczn drog w rezultacie, czego nastpio szczepienie si samolotw w powietrzu, na zysk, ktrego samoloty ulegy powanych uszkodzeniom. W fakcie tym, nie byoby e nic dziwnego eby nie fakt, e dziao si wic na wysokoci okoo 400 m, a zaogi obydwu samolotw nie korzystay ze sob spadochronw. Wszelkie prby rozszczepienia samolotw poprzez wykonywanie ruchw sterami nie daway adnego rezultatu. Wykonywa to poprzez uczestnictwo w Sumie, sakramencie pokuty, przez uczestnictwo w Sumie, sakramencie pokuty, przez codzienne akty mioci, wsplne dwiganie uwag i krzyy oraz poprzez modlitw rodzinn. Wyszkolono 4 instruktorw samolotowych do III klasy, dwch do II jakoci i 1-go instruktora samolotowego do I klasy.



Pilota I wartoci uzyska Tadeusz Gobiewski a instruktora samolotowego III klasy - Jzef Janiak. Instruktora samolotowego I jakoci uzyska Tadeusz Gobiewski. Wany w sprawie Aeroklubu przelot docelowy ponad 300 km wykona instruktor Pawe Dzida, na ulicy Mielec - Wrocaw dugoci 335 km, dnia 12 lipca 1956 roku, za ktry otrzymae pierwszy diament do Zotej Odznaki Szybowcowej. W poowie lipca przybywa nowy instruktor (byy pilot RAF-u) Mieczysaw Jaszczak. Dwa nastpne diamenty zdobyli: instruktor Jzef Patak i pilot Adamkiewicz z Aeroklubu Warszawskiego. Sekcja spadochronowa - rok ten, jest w sekcji rokiem, w jakim spadochroniarze Aeroklubu osigaj due sukcesy. Sekcja szybowcowa - rok 1956 jest dla sekcji rokiem podjcia si latania wyczynowego. Skoczkowie sekcji spadochronowej po raz wany w treci Aeroklubu zaczli uczy si i planowa o ustanowieniu rekordw polskich i wiata. Obz ten, by zalkiem powstania nowego Aeroklubu - Aeroklubu Stalowa Wola. 10. Rok 1956 - rok ten, przynosi wiele zmian w dziaaniu Aeroklubu.